Pieśni ostateczne, warsztaty śpiewu pieśni polskich.

Serdecznie zapraszamy na dwudniowe warsztaty z pieśniami ostatecznymi. 14/15.10.2023, 11-16, Europejskie Centrum Solidarności.

Serdecznie zapraszamy na dwudniowe warsztaty z pieśniami ostatecznymi.

Warsztaty będą okazją do wspólnego śpiewania polskich pieśni tradycyjnych, pieśni wyjątkowych, bo towarzyszących śmierci.
W programie pieśni pogrzebowe, o świętych, żałobne, suplikantów, lamenty i pieśni “za bytności zarazy”, ale także pieśni dziadowskie czy też “krwawe” ballady ku przestrodze pochodzące z tradycyjnego przekazu ustanego, archiwalnych nagrań, a także ze Śpiewnika Pelplińskiego.

Oprócz nauki repertuaru, pracy z materiałami archiwalnymi uczestniczki warsztatów będą miały okazję zapoznać się ze specyfiką śpiewu wiejskiego a dokładnie z techniką śpiewu “otwartym głosem” oraz dowiedzieć się o funkcji danych pieśni i różnych zwyczajach związanych z czasem “ostatecznym”.

Dla kogo?
Zachęcamy do udziału wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy wyznania. W tekstach pieśni można znaleźć wiele uniwersalnych treści. Opowiadają o przemijaniu, o tym, że życie ludzkie jest nietrwałe. Niektórzy znajdą w pieśni modlitwę, ukojenie a inni zadumają się nad własną śmiertelnością. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, również te, które nigdy nie miały okazji zetknąć się z wiejskimi pieśniami. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Cenna jest otwartość i gotowość uczenia się pieśni ze słuchu tj. bez zapisu nutowego.

Kto prowadzi?
Joanna Gostkowska – Kaszubka, etnolog, architekt, śpiewaczka, tancerka, animatorka.
Śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji. Wraz z zespołem jest laureatką konkursu Stara Tradycja w 2019 r. II miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2019r. oraz II miejsca na Pomorskim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych EtnoSwołowo2020 kategorii zespoły śpiewacze.
Jako solistka jest zdobywczynią I miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2021r., laureatką konkursu Stara Tradycja w Warszawie w 2019 r. oraz zdobywczynią
II miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2019 r. Założycielka i liderka kaszubskiego zespołu folkowego Drëszë – m.in. finalistów konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2021.
Uczestniczka wypraw terenowych po pieśni na Suwalszczyznę, Kurpie i Roztocze, rekonstruktorka kaszubskiej muzyki tradycyjnej. Aktorka, grająca w spektaklu „Rodzanice” w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna.

Kiedy?
14.10.2023, sobota, godz. 11:00-16:00
15.10.2023, niedziela, godz. 11:00-16:00.

Gdzie?
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk
Sala nr 3.19
Wstęp wolny

Zapisy:
Zgłoszenie (imię i nazwisko i termin warsztatów) należy wysłać na adres email:
piesninaszychsasiadow@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona.
Projekt “Pieśni naszych sąsiadów” jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj również

Najnowsze