Pieśni na długie wieczory, warsztaty pieśni polskich.

Zapraszamy na warsztaty tradycyjnych pieśni polskich pod tytułem “Pieśni na długie wieczory”. Odbędą się w dniach 7/8.10.2023 w godzinach 11:00-16:00, w Stacji Kultura – Biblioteka Rumia ul.Starowiejska 2.

Na wsi dawniej jesień była końcem roku agrarnego, porą przędzenia, kiszenia oraz darcia pierza. “Babskie” czynności były pretekstem do spotkań szczególnie dla kobiet, do tworzenia kręgu, w którym przy wspólnej pracy śpiewały pieśni wiejskie o historiach miłosnych, pracy i ludzkim losie.
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty śpiewu polskich pieśni tradycyjnych, na podstawie materiałów pozyskanych ze źródeł fonograficznych, jak i w bezpośrednim spotkaniu ze śpiewaczkami.
Program:
Podczas dwudniowych warsztatów będziemy pracować nad różnymi gatunkami i rodzajami polskich pieśni tradycyjnych, z wielu regionów Polski.
Będzie to liryka miłosna, przyśpiewki, kołysanki i pieśni obrzędowe z Podkarpacia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Suwalszczyzny.
Oprócz nauki repertuaru, pracy z materiałami archiwalnymi uczestniczki warsztatów będą miały okazję zapoznać się ze specyfiką śpiewu wiejskiego a dokładnie z techniką śpiewu “otwartym głosem”.

Dla kogo?
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w wieku powyżej 15 roku życia, które są zainteresowane spędzeniem dwóch dni na poznaniu kultury tradycyjnej poprzez śpiew. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, również te, które nigdy nie miały okazji zetknąć się z wiejskimi pieśniami. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Cenna jest otwartość i gotowość uczenia się pieśni ze słuchu tj. bez zapisu nutowego.

Kto prowadzi?
Magdalena Lesiecka – Śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji. Etnolożka, edukatorka muzealna, animatorka kultury, instruktorka w zakresie tkactwa, przędzalnictwa, pisankarstwa oraz śpiewu białego.
Od kilkunastu lat współpracuje z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym. Organizuje i prowadzi różne warsztaty, łącząc wiedzę naukową z zakresu etnografii i antropologii kulturowej z umiejętnościami artystycznymi – tkackimi i śpiewaczymi .
Współrealizatorka projektów muzycznych: „Niwa Modrego Lnu”, „Mokosz” i „Kołowrót” odtwarzających tradycje muzyczne i śpiewacze Pomorza, w oparciu o tradycje rodzime i osadnicze, tworzone po 1945 roku. Instruktorka w zakresie śpiewu białego i naturalnej emisji głosu.
Zdobywczyni Nagrody Głównej na Festiwalu Cassubia Cantat 2018.
Uczestniczka wypraw terenowych po pieśni na Suwalszczyznę i Roztocze. Aktorka, grająca główną rolę w spektaklu „Rodzanice” w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna.

Kiedy?
7.10.2023r, sobota, godz. 11:00-16:00
8.10.2023r., niedziela, godz. 11:00-16:00.

Gdzie?
Stacja Kultura- Biblioteka Rumia
ul. Starowiejska 2
Budynek Dworca PKP Rumia

Wstęp wolny.

Zapisy:

Zgłoszenie (imię i nazwisko i termin warsztatów) należy wysłać na adres email:
piesninaszychsasiadow@gmail.com

Projekt “Pieśni naszych sąsiadów” jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj również

Najnowsze