Zajście kolędnicze, Herody

Towarzystwo Miłośników Gdyni, Wolne Brzmienia i Teatr w Oknie / TwO Windows Theatre zapraszają na Zajście kolędnicze 29 grudnia o godzinie 17 pod Teatrem w Oknie, przy ul.Długiej 50/51 w Gdańsku.

“Z Nowym Rokiem nadchodzimy, zdrowia, szczęścia Wam życzymy!
Gody, gody, godowanie, będzie kwarta za śpiewanie!!!…”

Nadchodzi piękny czas Świąt Bożego Narodzenia a wraz z nim w Gdańsku “dobrej tradycji stanie się zadość”!!
Zapraszamy wszystkich gdańszczan, Polaków, Ukraińców, kolędników wszystkich narodowości do wspólnego świętowania z Gwiazdą Betlejemską i pieśnią urodzaju na ustach..

Śpiewający kolędnicy, grajkowie, gwiaździch, Józef, Herod, Żyd, Trzej Królowie, Maryja z dzieciątkiem, Żołnierz, Anioł, Śmierć, Czort, Bieda, Dziada, Baba, Cyganka, Koza, Koń, Turoń, Niedźwiedź, Kogut…opanują Długi Targ. Mile widziani kolędnicy w przebraniu, zainspirowani historią Herodów.

Dawniej wierzono, że już sama obecność kolędnika, czyli istoty przybyłej z zaświatów to wielki dar.
Kolędowanie od zarania to obrzędy związane z wymianą darów. W zamian za życzenia przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju, powodzenia i łaskawego Nowego Roku, gospodarze obdarowywali kolędników świątecznymi łakociami lub drobnymi datkami. Przekonamy się o hojności gdańszczan. 

A jeśli masz ochotę po prostu przyłączyć się do zabawy, załóż strój kolędnika, albo weź ze sobą lampionik i ruszaj z nami ulicami Gdańska. Czekamy na Ciebie już 29.12 o godz. 17:00 pod Teatrem w Oknie, przy ul. Dlugiej 50/51!!

Zajście kolędnicze jest częścią projektu PIEŚNI NASZYCH SĄSIADÓW, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. 

Przeczytaj również

Najnowsze