Rodzanice na Ethniesy – Folk and Traditional Music Festival

W niedziele 19 marca o godz. 18.00 Rodzanice będą snuć piękną opowieść o kobiecie podczas Ethniesy – Folk and Traditional Music Festival.

Kochani! Spieszymy z informacją, że podczas 10 Ethniesów, w niedziele 19 marca o godz. 18.00 zapraszamy Was na spektakl “RODZANICE”. Jest to przepiękna opowieść o kobiecym doświadczeniu, życiu, przeżyciu opowiedziana przez kobiety z Akademia Głosów Tradycj i na podstawie książki “Kraboszki” autorstwa Barbary Piórkowskiej, z którą spotkamy się po spektaklu o godz. 19.00, by porozmawiać o Jej pisaniu, tworzeniu. Zapraszamy!

RODZANIECE to spektakl na motywach powieści Barbary Piórkowskiej „Kraboszki” w reżyserii Ewy Ignaczak. To emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Historia oprawiona jest pieśniami tradycyjnymi w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji. W spektaklu śpiewaczki pozostają sobą, choć żyją w alternatywnym świecie. Jest on pełen słowiańskich wierzeń, prastarych stworzeń, atawistycznych instynktów. Jest ból, intymność, jest zapach, smak, ciężar, wola, siła, bunt i ukojenie. Jest śpiew. Jest wreszcie KOBIETA… Kobieta i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością tego, co powinna w życiu robić, co jest jej przeznaczone, a co nie. Narzucona rola, jaką musi odgrywać w społeczeństwie, niesie ze sobą ból, cierpienie, często samotność. Co musi się wydarzyć w życiu kobiety, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą? Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków” ?

Akademia Głosów Tradycji to grupa 9 kobiet, śpiewająca pieśni wiejskie a capella, w gwarze, charakterystycznej dla konkretnego regionu Polski. Śpiewają pieśni zewsząd, bo z różnych stron Polski przybyli niegdyś ich przodkowie do Trójmiasta. Poprzez śpiew tradycyjny docierają do naszych korzeni. Uczą się pieśni, docierając do oryginalnych ich wykonań. Od lat odwiedzają stareńkie śpiewaczki we wsiach i nasiąkają archaicznym brzmieniem polskiej muzyki tradycyjnej. Śpiew dla nich jest organiczny, wspólnotowy i uzależniający. A pieśni są jak żywe skamieliny, w których ukryta jest najprostsza i uniwersalna prawda. Zdarza się, że podczas koncertów odbiorca w pieśni jednak nie odnajduje kontekstu. Dlatego Akademia wzbogaciła i rozszerzyła formułę swoich występów o słowo. Tym sposobem w zrozumiały sposób opowiada historię, którą kobiety noszą w sobie od wielu pokoleń. Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane są m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego- bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi, z różnych regionów Polski.

Obsada śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji w składzie:

Anna Bochnak – Fryc

Joanna Gostkowska

Olga Krasoń

Magdalena Lesiecka

Agnieszka Rusakiewicz

Magdalena Śmierzchalska

Katarzyna Zajączkowska

Głos z offu: Małgorzata Polakowska

Światło: Marzena Chojnowska

Projekt plakatu: Marta Frej

Przeczytaj również

Najnowsze