Polskie pastorałki i najstarsze kolędy świata

Towarzystwo Miłośników Gdyni i Akademia Głosów Tradycji zapraszają na Warsztaty kolędnicze — Polskie pastorałki i najstarsze kolędy Świata.

Podczas intensywnej (i wesołej) dwudniowej pracy przygotujemy zajście kolędnicze co się zowie. Poznamy dawne kolędy życzące i te, które mówią o odnawianiu się świata, o przyjściu słońca i światła, o kosmicznym drzewie. Czyli takie, w których przechowały się najstarsze symbole związane z czasem zimowego przesilenia. Co nie znaczy, że nie pośpiewamy również kolęd bardziej popularnych, znanych i lubianych. Przygotujemy również orszak i jego postacie oraz króciutkie fragmenty “Herodów” – które posłużą nam podczas zajścia. Dowiemy się co znaczy “chodzić jak kolędnik” oraz paru innych ciekawostek – z kultury tradycyjnej (z różnych części Polski i Europy Środkowej) oraz z kolędniczej praktyki. No a przede wszystkim, przygotujemy się – muzycznie i społecznie – do odnawiania świata, do życzeń, do przywoływania wszystkiego dobrego, obfitego, pomyślnego. I troszkę poobcujemy z zaświatem – jak w czasach granicznych należy – i jest to dobre.
W niedzielę o godz. 14:00 planujemy z uczestnikami warsztatów wyjść na ul. Długą, i pod Teatrem w Oknie wyśpiewać poznane pastorałki i kolędy.

Kiedy?
16.12.2023, godz. 10:00-15:00
17.12.2023, godz. 11:00-16:00

Gdzie?
Teatr w Oknie
ul. Długa 50/51
Gdańsk

Wstęp wolny.

Zgłoszenie należy wysłać na adres:
piesninaszychsasiadow@gmail.com
a dopiskiem: “Warsztaty z Kasią”

Ilość miejsc ograniczona.

Projekt Pieśni Naszych Sąsiadów dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj również

Najnowsze