Pieśni lata warsztaty z cyklu Pieśni Naszych Sąsiadów

Zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu Pieśni Naszych Sąsiadów – Pieśni lata, tym razem zaprosiliśmy Tetianę Sopilka – ukraińską wokalistkę.

Warsztaty odbędą się 17 i 18 czerwca 2023 roku siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni ul.Władysława IV 51.

Sobota, 17.06.2023, w godzinach 11:00-16:00
Niedziela, 18.06.2023, w godzinach 10:00-15:00

Wstęp wolny, zgłoszenie należy wysłać na adres: piesninaszychsasiadow@gmail.com z dopiskiem “Warsztaty z Tetianą Sopilka”. Ilość miejsc jest ograniczona. Projekt “Piesni naszych sasiadow” dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Tematem dwudniowego spotkania będą tradycyjne, obrzędowe i liryczne pieśni z różnych regionów Ukrainy, śpiewane w okresie letnim. Skupimy się przede wszystkim na pięśniach kupalskich (świętojańskich), poznamy też ich kontekst etnograficzny. W ramach zajęć oprócz uczenia się utworów związanych z letnią porą roku, odbywać się będą warsztaty nad prawidłową emisją, elementami wymowy, rytmem, frazowaniem, techniką oddechu oraz artykulacją i manierą wykonania charakterystyczną dla wybranych, niekiedy bardzo zróżnicowanych w tradycyjnej kulturze muzycznej, regionów Ukrainy.

Tetiana Sopiłka – ukraińska wokalistka, etnomuzykolożka, pedagożka. Absolwentka i wieloletni pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Jest członkinią powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu “Drewo”, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej, a także założycielem i liderem warszawskiego zespołu “Dziczka”. Od 1991 roku jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Fascynuje ją głównie folklor Ukrainy wschodniej, słynący z rozbudowanych, wielogłosowych pieśni lirycznych. Od kilku lat prowadzi badania muzyki tradycyjnej Podlasia, w szczególności prawosławnych pieśni religijnych, kanonicznych i paraliturgicznych. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego w Polsce, Niemczech, Francji, Litwie i innych krajach. Jako wokalistka bierze udział w międzynarodowych projektach muzyki tradycyjnej oraz w koncertach muzyki współczesnej. Współpracuje również przy projektach teatralnych, radiowych i filmowych, tworząc oprawę muzyczną, jako konsultant wokalny w technice śpiewu białego.

Przeczytaj również

Najnowsze