O miłości i tęsknocie warsztaty tradycyjnych pieśni ukraińskich.

W dniach 23/24 września zapraszamy na warsztaty tradycyjnych pieśni ukraińskich, które poprowadzi Iryna Klymenko.

Ukraiński śpiew tradycyjny jest pielęgnowany w środowisku wiejskim przez ponad półtora tysiąca lat, nadal wpływa na emocje współczesnych ludzi, odpowiadając na ich aktualne potrzeby: odwieczny temat miłości, tęsknoty, temat wojny, ale także tematy życia codziennego, takie jak żniwa. Oprócz trafności tematów, śpiew ludowy daje ludziom artystyczną przyjemność: jest to potężny głośny dźwięk, łączenie głosów w końcowych połączeniach, mistycyzm archaicznych gatunków rytualnych, sztuka różnicowania melodii i innych efektów.
Podczas warsztatów zapoznamy się z pieśniami różnych gatunków, które Iryna Klymenko nagrała na Polesiu, Wołyniu i Naddnieprzu podczas własnych wypraw w te rejony.
Iryna Klymenko
Etnomuzykolożka, doktor wiedzy o sztuce (habilitowana), wybitna śpiewaczka tradycyjna. Profesor Narodowej Ukraińskiej Akademii Muzycznej w Kijowie. Przeprowadziła ponad 90 wypraw do ukraińskich wsi, zbadała ponad 400 miejscowości. Autorka dwóch monografii naukowych, ponad 75 artykułów naukowych. przez wiele lat śpiewała jako główna solistka w zespole Drewo z Kijowa, a następnie w zespołach Hurtoprawcy, Babsky Kozaczok.

Warsztaty odbędą się 23 i 24 września w godzinach 11:00-16:00, w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul.Władysława IV 51, Gdynia.

Zapisy:
Zgłoszenie należy wysłać na adres: piesninaszychsasiadow@gmail.com
z dopiskiem “Warsztaty z Iriną Klymenko”

Projekt “Pieśni naszych sąsiadów” dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj również

Najnowsze