Marsz, marsz Batory spotkanie autorskie z Aleksandrą Karkowską

0

Ponownie zapraszamy na spotkanie autorskie wokół książki „Marsz, marsz BATORY” z Aleksandrą Karkowską. Tym razem 28 kwietnia, godzina 17, Towarzystwo Miłośników Gdyni.

Książka powstała na podstawie wspomnień 50 pasażerów M/S Batorego, którzy na jego pokładzie emigrowali do USA i Kanady. Autorki (Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot) zebrały opowieści, fotografie, ciekawostki, anegdotki pasażerów, a także członków załogi legendarnego transatlantyka.
Podczas spotkania dowiemy się, ile trwała podróż przez ocean, co jadano na Batorym, jak pasażerowie mogli spędzać czas, jakie mieli rozterki podczas podróży.

Spotkanie autorskie odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia o godzinie 17, w Towarzystwie Miłośników Gdyni, w Gdyni ul.Władysława IV 51. Orientacyjny czas spotkania – 1 godzina.

Zapraszamy na pokład!

Z Tadeuszem dookoła świata

0

15 kwietnia o godzinie 17 zapraszamy na spotkanie z fotografem, podróżnikiem, publicystą Tadeuszem Zarzyckim. Tematem spotkania będzie Krym

Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na spotkanie z fotografem, podróżnikiem, publicystą Tadeuszem Zarzyckim, 15 kwietnia o godzinie 17:00 w siedzibie TMG.

Tadeusz Zarzycki przybliży słowem i obrazem swoje podróże do różnych zakątków świata. Tematem, który rozpocznie cykl spotkań, będzie Krym.

Zapraszamy 15 kwietnia o godzinie 17, wstęp wolny.

Rocznik Gdyński 30

Oddajemy Państwu 30 numer Rocznika Gdyńskiego.

Wciąż rodzą się przeróżne sprawy naszego portu oraz miasta, i te duże, swym znaczeniem wykraczające poza gdyńskie granice, i te małe – a przecież na gdyńską skalę istotne. Warto je notować, utrwalać, chronić przed mgłą zapomnienia. Są również sprawy dość dawno, a nawet bardzo dawno minione. Jeszcze bardziej narażone na rozproszenie w niepamięci. Już zbyt wiele z nich przepadło i nie da się odtworzyć, wiele może bezpowrotnie zaginąć, jeśli nie zatrzyma się ich kształtów w słowie i fotografii.

Tym sprawom – aktualnym i minionym służy ten „Rocznik”, powołany z potrzeby serca i rozumu przez Towarzystwo Miłośników Gdyni. Nie jest to rocznik naukowy. Ma formę różnorodną i treść wielce urozmaiconą, tak aby każdy gdynianin mógł w nim znaleźć coś dla siebie. Coś, co go zainteresuje, wzruszy, pouczy, coś, co go jeszcze bardziej zwiąże z miastem, dla nas przecież najpiękniejszym i najbliższym na świecie.

„Rocznik” mówi o wielu z tych spraw, którymi żyjemy na co dzień … Znajdą w nim Czytelnicy również nieco materiału z przeszłości … „Rocznik” nie pretenduje do miana monografii, na swych kartach nie zawiera wszystkiego, ani nawet – wszystkich spraw najważniejszych. Jest jak czasopismo, tyle że ukazujące się w statecznym, rocznym rytmie. I dopiero w perspektywie wielu lat może stanowić w miarę pełne zwierciadło naszej pięknej Gdyni. Jeśli zdobędzie sobie sympatię i mieszkańców, jeśli przyzwyczają się do niego i zechcą go mieć i zechcą z nim współpracować – stanie się nieodłączną cząstką Jej życia. Chcielibyśmy gorąco, aby tak się stało.

Tak o „Roczniku” pisali jego twórcy: Andrzej Ropelewski, Stanisław Gierszewski, Jerzy Miciński, Edgar Milewski, Maciej Rdesiński, Andrzej Czayka i Aleksandra Górna.

Dziś, blisko pięćdziesiąt lat później, Towarzystwo Miłośników Gdyni wydając jubileuszowy – 30. „Rocznik Gdyński”, kontynuuje ich dzieło. Dzięki publikującym na łamach „Rocznika” autorom, udało się „ocalić od zapo­mnienia” wiele wydarzeń, nie tylko z przeszłości, ale też mówiących o współczesności i przyszłości naszego miasta.

Zawarte w tym numerze artykuły poświęcone są różnym aspektom gdyńskiej historii.

Kwestie związane z regulacją gdyńskich rzek i potoków opisał w artykule Michał Miegoń, natomiast Jan Tymiński przedstawił na przykładzie posterunku nr 2 działalność polskiego wywiadu w Gdyni. Historię komunikacji trolejbu­sowej dotyczącej Oksywia od lat 40. aż do lat 70. XX wieku przedstawili Piotr Bielski, Mariusz Józefowicz i Olgierd Wyszomirski. Natomiast dzieje kontaktów gdyńsko – północnokoreańskich opracował Dawid Gajos. Pojawiło się w numerze również szereg artykułów poświęconych szeroko pojętej gospodarce morskiej. Historię gdyńskiego portu w latach II wojny światowej przygotował Bolesław Hajduk. Natomiast współczesna problematyka gospodarcza omówio­na została w artykułach Marka Grzybowskiego i Rafała Machowiaka.

Problematykę działalności i rozwoju Pomorskiego Centrum Fizjoterapii Domowej na rzecz rehabilitacji osób starszych, z niepełnosprawnością oraz pacjentów po zabiegach chirurgicznych przedstawiła Monika Hubisz.

W Roczniku pojawił się też dział zawierający artykuły poświęcone gdyńskiej kulturze i sztuce.

Historię Oficyny Verbi Causa przedstawiła Małgorzata Sokołowska, publicystka, autorka książek, wydawca. O architekturze gdyńskiej i związanych z miastem architektach przeczytać można w artykułach Dawida Gajosa, Bartosza Romiszewskiego, Tadeusza Zielińskiego, Arkadiusza Brzęczka i Bartłomieja Ponikiewskiego.

Historię Miejskiej Biblioteki Publicznej poznać mogą czytelnicy dzięki artykułowi Teresy Arendt. Z kolei Natalia Gromow zarysowała koncepcję jej rozwoju. Trzeci z autorów Krystian Malinowski pokazał wybrane filie gdyńskiej biblioteki, opracowując „biblioteczny” mini-album prezentujący zdjęcia placówek w ujęciu gdyńskich autorów.

Interesującą publikacją z pogranicza sztuki i gospodarki jest cykl fotografii autorstwa Tadeusza Urbaniaka, ukazu­jący powstawanie Publicznego Terminalu Promowego. Natomiast prace fotograficzne Jacka Dworakowskiego ukazu­ją koloryt gdyńskiego morza we wszystkich porach roku.

Z okazji 100. rocznicy śmierci Conrada zamieszczono w „Roczniku” artykuł Marka Grzybowskiego o podejmo­wanych działaniach na rzecz upamiętnienia tego wybitnego pisarza. Zamieszczono również recenzje książek gdyńskich autorów: Juliana F. Skelnika, Ryszarda Leszczyńskiego i Jana Mordawskiego. Interesujący się historią morską, znajdą w artykule Tomasza Miegonia, szereg informacji o historii i działaniach podejmowanych przez Muzeum Marynarki Wojennej na rzecz udostępnienia zwiedzającym zabytkowych jednostek pływających.

Po raz pierwszy w historii „Rocznika” jest on wydany w kolorze, w atrakcyjnie graficznej formie. Jego wydanie było możliwe dzięki życzliwości i wsparciu Partnera Towarzystwa Miłośników Gdyni Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca w Krakowie.

Drukarnia Wydawnicza L.W.Anczyca S.A.

Towarzystwo Miłośników Gdyni, dbając, aby „Rocznik” docierał do kolejnych pokoleń czytelników, wydaje go dziś nie tylko w wersji tradycyjnej – papierowej, ale także elektronicznej, artykuły będą sukcesywnie pojawiały się w Dzienniku Historyczno-Kulturalnym rocznikgdynski.pl, będącym cyfrowym rozszerzeniem „Rocznika Gdyńskiego”.

Drukarnia Wydawnicza L.W.Anczyca S.A.

Barwy mojego świata – Sonia Guja

W czwartek o godzinie 18:00, w Galerii TMG rozpoczyna się wystawa malarstwa „Barwy mojego świata”. Autorką prac jest Sonia Guja, artystka Koła Plastyków TMG.

Jej twórczość to niezwykła podróż przez kolory i emocje, ukazująca indywidualne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

To doskonała okazja, by spotkać autorkę, porozmawiać o sztuce i zanurzyć się w świecie pełnym barw i inspiracji.

Wstęp wolny, zapraszamy.

Tadeusz Wenda. Budowniczy portu Rzeczypospolitej

Niedawno ukazała się książka “Tadeusz Wenda. Budowniczy portu Rzeczypospolitej” autorstwa Zbigniewa Opackiego i Dagmary Płazy-Opackiej.

W 1920 roku Polska po latach zaborów i braku własnej państwowości wróciła nad Bałtyk. Niewielki skrawek wybrzeża był jednak zupełnie niezagospodarowany. Brakowało na nim choćby jednego większego portu mogącego obsługiwać flotę wojenną i handlową. Mimo to wizjonerstwo grupy ówczesnych polityków oraz ekspertów branży morskiej pozwoliło na zbudowanie własnego portu, otwierającego Polskę na świat. Lokalizację portu wybrał inżynier Tadeusz Wenda, który także go zaprojektował i nadzorował jego budowę. Stworzył dzieło, które pozwoliło na rozwój gospodarczy kraju oraz rozwinięcie żeglugi i handlu zamorskiego. Realizacji tego zadania Wenda poświęcił 17 lat pracy. Gdyński port był i jest dumą nie tylko rządzących, ale całego społeczeństwa, a miasto, które przy nim wyrosło, stało się symbolem nowoczesności.

Wciąż jednak niewiele wiadomo o samym Tadeuszu Wendzie. Kim był budowniczy portu Rzeczypospolitej? Na to pytanie odpowiada książka otwierająca serię Gdynia w Nowym Świetle. Współwydawcą publikacji jest Muzeum Miasta Gdyni.

ISBN: 978-83-8206-693-7
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 409
Format: 170 x 240 mm

Źródło: Tadeusz Wenda. Budowniczy portu Rzeczypospolitej – Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

Tadeusz Wenda. Budowniczy portu Rzeczypospolitej

Prezentacja zdjęć Haliny Wasielke-Cieślak, „Gdynia znana i nieznana”

We wtorek, 18 lutego o godzinie 17 odbył się pokaz zdjęć Haliny Wasielke-Cieślak pod tytułem „Gdynia znana i nieznana”. Tematem zdjęć była historia Gdyni.

Pokaz zdjęć „Gdynia znana i nieznana” – podróż przez historię miasta

We wtorek, 18 lutego o godzinie 17, w sercu Gdyni odbył się niezwykły pokaz zdjęć autorstwa Haliny Wasielke-Cieślak. Wystawa zatytułowana „Gdynia znana i nieznana” przyciągnęła miłośników historii oraz mieszkańców, którzy z zaciekawieniem zaglądali w przeszłość swojego miasta.

Historia spotyka współczesność

Artystka w swoim projekcie postanowiła przedstawić niezwykłą podróż w czasie. Na wystawie widzowie mogli podziwiać starannie wyselekcjonowane fotografie historyczne, które prezentowały dawne oblicze Gdyni. Te unikatowe kadry zostały zestawione ze współczesnymi ujęciami tych samych miejsc, co pozwoliło zobaczyć, jak zmieniała się architektura i krajobraz miasta na przestrzeni lat. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia mogli dostrzec zarówno ślady minionych epok, jak i dynamiczny rozwój współczesnej Gdyni.

Przestrzeń dialogu między pokoleniami

Wystawa nie tylko ukazywała kontrast między dawnym a współczesnym, ale również budziła refleksję nad przemijaniem i ciągłością w historii miejskiej. Halina Wasielke-Cieślak, poprzez swoje fotografie, zachęciła do zadumy nad tym, jak przeszłość kształtuje tożsamość dzisiejszej Gdyni. Widzowie mieli okazję przypomnieć sobie dawne czasy, a jednocześnie spojrzeć krytycznie na zmiany, które niesie ze sobą nowoczesność.

Spotkanie z przeszłością

Pokaz zdjęć był doskonałą okazją do spotkania ludzi z różnych pokoleń, którzy dzielili się wspomnieniami i refleksjami na temat przemian w mieście. Wydarzenie to nie tylko upamiętniało bogatą historię Gdyni, ale także integrowało społeczność, umożliwiając dialog między mieszkańcami a historią miejsca, w którym żyją.

Pokaz „Gdynia znana i nieznana” to nie tylko ekspozycja fotograficzna, lecz również inspirująca podróż, która pozwala na głębsze zrozumienie tożsamości miasta. Halina Wasielke-Cieślak dzięki swojemu wrażliwemu podejściu do tematu, po raz kolejny udowodniła, że sztuka potrafi łączyć przeszłość z teraźniejszością, tworząc most między pokoleniami i budując trwałe wspomnienia.

Gdynia znana i nieznana

„Gdynia znana i nieznana” wystawa malarstwa

6 lutego 2025 roku o godzinie 18 odbył się wernisaż wystawy malarstwa „Gdynia znana i nieznana” artystów Koła Plastyków Towarzystwa Miłośników Gdyni.

Artyści Koła Plastyków TMG prezentują obrazy w różnych technikach, stylach a tematem przewodnim jest Gdynia.

Wystawę można oglądać w Galerii Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul.Władysława IV 51, od 6 do 25 lutego.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Gdynia znana i nieznana
Gdynia znana i nieznana

Marsz, marsz Batory spotkanie autorskie z Aleksandrą Karkowską

 Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół książki „Marsz, marsz BATORY” z Aleksandrą Karkowską. 2 luty, godzina 12, Klub Marynarki Wojennej Riviera.

Książka powstała na podstawie wspomnień 50 pasażerów M/S Batorego, którzy na jego pokładzie emigrowali do USA i Kanady. Autorki (Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot) zebrały opowieści, fotografie, ciekawostki, anegdotki pasażerów, a także członków załogi legendarnego transatlantyku.
Podczas spotkania dowiemy się, ile trwała podróż przez ocean, co jadano na Batorym, jak pasażerowie mogli spędzać czas, jakie mieli rozterki podczas podróży.

Spotkanie autorskie odbędzie się 2 lutego o godzinie 12 w Klubie Marynarki Wojennej Riviera, w Gdyni ul.Zawiszy Czarnego 1. Orientacyjny czas spotkania – 1 godzina.

Zapraszamy na pokład!

W Delcie Wisły, wystawa malarstwa i bursztynu

Towarzystwo Miłośników Gdyni serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę malarstwa i bursztynu pt. „W delcie Wisły” autorstwa Piotra Sobaczyńskiego.

Wystawa odbędzie się w Galerii Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51, Gdynia. Wystawa będzie dostępna do 31 stycznia 2025 roku.

Podczas wystawy będzie można podziwiać unikalne prace inspirowane pięknem delty Wisły oraz fascynującymi formami bursztynu.

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do wspólnego odkrywania artystycznej interpretacji jednego z najbardziej malowniczych zakątków Polski.

Wstęp wolny!
Do zobaczenia w galerii!

Zdjęcia z wernisażu wystawy, który odbył się 09 stycznia 2025 roku o godzinie 18.

136. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego

Obchody urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego rozpoczynają się w poniedziałek, 30 grudnia 2024 roku o godzinie 10 pod pomnikiem przy ulicy 10 Lutego 16 w Gdyni.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści: Wioleta Tomczak i Rafał Siemaszko, wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno, wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska i dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców Mariusz Bzdęga. Radę Miasta reprezentowali: wiceprzewodniczący Jakub Ubych i Ireneusz Trojanowicz, a także radni Larysa Kramin, Łukasz Piesiewicz i Monika Strzałkowska. Jak co roku, w uroczystościach wzięli udział członkowie Towarzystwa Miłośników Gdyni, inicjatora i głównego organizatora powstania pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego. Pod pomnikiem złożono kwiaty i uczczono pamięć Eugeniusza Kwiatkowskiego minutą ciszy.

Eugeniusz Kwiatkowski był wicepremierem Polski, ministrem przemysłu i handlu w latach 1926-1930, ministrem Skarbu Państwa w latach 1935-1939, wizjonerem powstania gdyńskiego portu i nowoczesnego miasta Gdynia.

Pomnik inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni. Miał zostać odsłonięty w 100 rocznicę urodzin, 30.12.1988 roku jednak nie był jeszcze gotowy. Setne urodziny uczczono wmurowaniem kamienia węgielnego z pamiątkową tablicą. Właściwy pomnik został odsłonięty 6 lat później, 1 października 1994 roku. Na pofalowanym cokole znajduje się imię i nazwisko przedstawionego na pomniku Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz cytaty z Jego wystąpień „Rzecz najważniejsza to Polska”, oraz „Gdynia i morze to jedno”.

Historia powstania pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Poniżej przedstawiamy kilka historycznych zdjęć Eugeniusza Kwiatkowskiego pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego.