Zloty żagli w Gdyni

Zapraszamy na prezentację zdjęć Haliny Wasielke-Cieślak pod tytułem „Zloty żagli w Gdyni”, która odbędzie się 3 lipca o godzinie 18 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul.Władysława IV 51.

Zapraszamy Państwa na kolejny fascynujący rozdział opowieści o Gdyni!

Tym razem wysłuchamy prelekcji Haliny Wasielke-Cieślak, poświęconej żeglarskim zlotom w naszym mieście na przestrzeni lat.

W programie przewidziano pokaz zdjęć, kalendarzy i albumów o Gdyni, zawierających fotografie autorstwa naszej prelegentki.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, przy ul. Władysława IV 51, w czwartek, 3 lipca 2025 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Zloty żagli w Gdyni Halina Wasielke-Cieślak

Koncert plenerowy i warsztaty Nocy Świętojańskiej

Z okazji dzielnicowego jubileuszu Rada Dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo zaprasza na plenerowy koncert muzyczny na Pustkach Cisowskich!

23.06.2025 (poniedziałek) – górka przy ul. Borowikowej

godz. 19:00-20:30 AKADEMIA GŁOSÓW TRADYCJI i warsztaty Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Laureatek Galionu Gdyńskiego

godz. 20:30-22:00 REBEL DUO – rewelacyjny duet akustyczny z Piotrem Łubą (Fuzz – zespół Piotra Łukaszewskiego ex- IRA) oraz Krzysztofem Stachurą (Bielizna, muzyk sesyjny m.in. Tomasz Makowiecki, Michał Szpak).

Realizator: Sound 8 Michał Pupel

Wydarzenie sfinansowane z budżetu statutowego dzielnicy Pustki Cisowiskie-Demptowo na 2025 rok.

Pieśni przejścia, śpiew, rozmowa

Zapraszamy na kolejne warsztaty śpiewu polskich pieśni tradycyjnych z cyklu czterech spotkań organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Gdyni we współpracy z Gdyńskimi Przystaniami pt. Pieśni przejścia, śpiew, rozmowa.

28 czerwca 2025r, godz. 11:00-16:00

Śpiewaniu będzie towarzyszyć rozmowa. Dzięki obecności psycholożki stworzymy przestrzeń dialogu o stracie w szerokim znaczeniu tego słowa. Będzie to przestrzeń bezpieczna, która pozwoli na zbudowanie relacji z samym/samą sobą i wyrażenie przez swój głos emocji.
W wielu kulturach, od zarania pieśni towarzyszyły podczas najważniejszych momentów życia człowieka. Poprzez śpiew naturalnie wyrażało się stany emocjonalne. Pozwalało to na oswojenie straty i bolesnych zmian w życiu. We współczesnym świecie trudno jest przeżyć żałobę po stracie a jeszcze trudniej dostać na nią przyzwolenie.
Na spotkaniu zbliżymy się do tematów, na które w życiu codziennym często jest za mało miejsca. Między pieśniami pozmawiamy o przemijaniu, stracie, życiu i śmierci w sposób czuły, świadomy i wspierający.

Prowadzenie: śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji:
Joanna Gostkowska i Katarzyna Zajączkowska
Opieka psychologiczna: Magdalena Śmierzchalska

O zespole:
Akademia Głosów Tradycji to grupa 8 kobiet, śpiewająca pieśni wiejskie a capella, w gwarze charakterystycznej dla konkretnego regionu Polski. Od dekady śpiewa pieśni swoich korzeni a więc zewsząd, bo z różnych stron Polski przybyli niegdyś ich przodkowie do Trójmiasta. W 2024r. Akademia otrzymała Gdyński Galion w kat. Debiut za płytę „Po słońcu”.
Kanwą warsztatów będą pieśni zbierane przez zespół od 2016 roku. Pozyskane m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, starych śpiewników , m.in. Śpiewnika Pelplińskiego oraz przekazu ustnego, bezpośrednio od śpiewaczek z Kaszub, Suwalszczyzny, Podlasia, Kielecczyzny, Mazowsza, Lubelszczyzny i Kurpiów.

Dla kogo?
Zapraszamy osoby 18+, które chciałyby poznać pieśni towarzyszące odchodzeniu, stracie, śmierci, żałobie, ale również te otulające, oswajające z trudną sytuacją. Nie oczekujemy doświadczenia w śpiewie, tylko otwarcia na bycie częścią grupy.

Kiedy?
28 czerwca 2025r, godz. 11:00-16:00
Podczas warsztatów planowane są przerwy.

Gdzie?
Gdyńska Przystań Śmidowicza 49

Wstęp wolny.
O uczestnictwie decyduje kolejność zapisów.

Zapisy:
1. osobiście w Przystani
2. tel. 727 503 070 (w godzinach pracy Przystani)
3. mail: smidowicza49@lis.gdynia.pl

Projekt „Pieśni przemijania. Tradycja i sztuka w dialogu” dofinansowany przez Miasto Gdynia.

Fot. @Marek Sałatowski

TMG na Pikniku Organizacji Pozarządowych

W sobotę 14 czerwca 2025 roku na bulwarze Nadmorskim odbył się Gdyński Piknik Organizacji Pozarządowych, będący świętem lokalnych inicjatyw społecznych i obywatelskiego zaangażowania. W wydarzeniu wzięły udział liczne fundacje i stowarzyszenia działające na terenie Gdyni.

Wśród uczestników obecne było również Towarzystwo Miłośników Gdyni, które zaprezentowało swoją działalność, publikacje oraz projekty popularyzujące historię i dziedzictwo miasta. Stoisko TMG cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Piknik stanowił okazję do integracji środowiska organizacji pozarządowych, wymiany doświadczeń i wspólnej promocji aktywności społecznej.

Nasze Morze wystawa fotografii

W Galerii Towarzystwa Miłośników Gdyni można oglądać nową wystawę fotograficzną pt. „Nasze Morze” autorstwa Haliny Wasielke-Cieślak – zasłużonej dokumentalistki życia miasta i wieloletniej członkini TMG.

Autorka od dekad fotografuje Gdynię, utrwalając jej codzienność, ludzi i nadmorski charakter. Jej prace były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane, a wystawa stanowi wyjątkową okazję, by zobaczyć Gdynię i morze oczami jednej z najbardziej wytrwałych i wrażliwych obserwatorek miejskiego pejzażu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i zanurzenia się w świat pięknych, pełnych emocji fotografii.

Nasze Morze Halina Wasielke-Cieślak

Stare Śpiewki – „Siwy konik siwy, siwa jego nóżka…”

Siwy, kary, cieszy go owies, wodę pije, nóżką tupie, zostaje po ulikami, gdy Jasio pod okienkiem Kasi…

Koń w pieśniach tradycyjnych zajmuje ważne miejsce. I właśnie o nich tym razem przygotujemy materiał do śpiewania.
Będą to pieśni wojackie, liryczne i do tańca.
Śpiewanie to zawsze ciekawa opowieść, historia przekazana z ust do ust, ze wsi do wsi.
Zapraszamy na cykl spotkań śpiewaczych STARE ŚPIEWKI, które od kilku lat organizujemy w wybrane wtorki, zawsze w godz. 18:00-20:00.
Najbliższe spotkanie już jutro!

Dla kogo?
Mile widziany jest każdy, kto poprzez śpiew chciałby się zbliżyć do swojej historii, poznać pieśni praprzodkiń, praprzodków, kto już śpiewał lub jeszcze nie, pieśni głosem, jaki dała nam natura. Będziemy rozgrzewać, ośmielać i oswajać się z naszymi głosami aż poczujemy radość i moc ze wspólnego śpiewania.
Spotkanie poprowadzą śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji: Olga Krasoń i Monika Krok .

Kiedy?
Wtorek, 20.05.2025r, godz.18:00-20:00

Gdzie?
Towarzystwo Miłośników Gdyni
ul. Władysława IV 51
(obok greckiej restauracji ZANTE)

I choć spotkania są organizowane w duchu Ekonomii Daru – zawsze będzie mile widziana donacja na rzecz kosztów związanych z utrzymaniem lokalu, wydruku tekstów oraz dojazdu osób prowadzących warsztaty. Sugerowana kwota: 20zł

Towarzystwo Miłośników Gdyni utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż miłośnikom Gdyni działać – wesprzyj i Ty.

Lokal przy Władysława IV/51 jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Towarzystwo Miłośników Gdyni od 45 lat dzięki pomocy m.in. członków stowarzyszenia, ale i uczestników wszelkich wydarzeń i Miasta Gdynia.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie na adres:
glosytradycji@gmail.com
Zapraszamy serdecznie!

„Ptaki czyli kto?” wystawa malarstwa

Zapraszamy na wystawę malarstwa „Ptaki czyli kto?”. Wernisaż wystawy odbędzie się 10.05.2025 roku o godzinie 18.

Wystawa odbędzie się w Galerii Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul.Władysława IV 51, Gdynia. Wystawę „Ptaki czyli kto?” można oglądać od 15.05 do 10.06.2025 roku.

Serdecznie zapraszamy.

Wieczór poetycki z Alicją Stankiewicz

Zapraszamy na wieczór poetycki z Alicją Stankiewicz, który odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 18 w Galerii TMG w Gdyni przy ul. Władysława IV 51.

Pani Alicja zapozna nas ze swoją twórczością poetycką, która rozkwitła po 60-ce, jest to dowód na to, że marzenia i pasje można realizować zawsze.

Serdecznie zapraszamy na wieczór poetycki, wstęp wolny

Marsz, marsz Batory spotkanie autorskie z Aleksandrą Karkowską

0

Ponownie zapraszamy na spotkanie autorskie wokół książki „Marsz, marsz BATORY” z Aleksandrą Karkowską. Tym razem 28 kwietnia, godzina 17, Towarzystwo Miłośników Gdyni.

Książka powstała na podstawie wspomnień 50 pasażerów M/S Batorego, którzy na jego pokładzie emigrowali do USA i Kanady. Autorki (Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot) zebrały opowieści, fotografie, ciekawostki, anegdotki pasażerów, a także członków załogi legendarnego transatlantyka.
Podczas spotkania dowiemy się, ile trwała podróż przez ocean, co jadano na Batorym, jak pasażerowie mogli spędzać czas, jakie mieli rozterki podczas podróży.

Spotkanie autorskie odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia o godzinie 17, w Towarzystwie Miłośników Gdyni, w Gdyni ul.Władysława IV 51. Orientacyjny czas spotkania – 1 godzina.

Zapraszamy na pokład!

Z Tadeuszem dookoła świata

0

15 kwietnia o godzinie 17 zapraszamy na spotkanie z fotografem, podróżnikiem, publicystą Tadeuszem Zarzyckim. Tematem spotkania będzie Krym

Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na spotkanie z fotografem, podróżnikiem, publicystą Tadeuszem Zarzyckim, 15 kwietnia o godzinie 17:00 w siedzibie TMG.

Tadeusz Zarzycki przybliży słowem i obrazem swoje podróże do różnych zakątków świata. Tematem, który rozpocznie cykl spotkań, będzie Krym.

Zapraszamy 15 kwietnia o godzinie 17, wstęp wolny.