100 lat Portu Gdynia wystawa Haliny Wasielke-Cieślak

Zapraszamy na wystawę fotografii pt: 100 LAT PORTU GDYNIA autorstwa Haliny Wasielke -Cieślak. Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 09.06.2022 o godz 18:00 w naszej siedzibie.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 09.06 – 08.07.2022, Poniedziałek, Środa, Piątek :11:00 – 13:00, Wtorek 12:00 – 14:30. Spotkania z autorką wystawy w czwartki w godzinach od 15:00 do 18:00.

Wystawa prezentuje wybór prac zarejestrowanych na przestrzeni wielu lat. Są prace czarno-białe i kolorowe wywoływane w ciemni przez samą autorkę z czasów fotografii analogowej rejestrowanej na kliszach. Jako ciekawostka z tamtych lat, pokazane są też prace barwione ręcznie, dzięki czemu uzyskiwały odrębny niepowtarzalny wyraz. Z racji, że wystawa ma wymiar historyczny, część fotografii pokazuje zderzenie wyglądu z czasów pionierskich portu i miasta – gdy ledwie wyłaniały się pierwsze konstrukcje – z obecnym wyglądem zarejestrowanym w podobnych lokalizacjach. Zdjęcia te pokazują ogrom i dynamikę zaistniałych zmian. Najnowsze prace rejestrowane są w technice cyfrowej i prezentowane w postaci wielkoformatowych wydruków. Poza wiodącym tematem wystawy – portem – wnikliwi odbiorcy mają okazję zobaczyć jakim przemianom ulega samo medium fotograficznego przekazu.
Jak zwykle, aby dostrzec istotę, różne aspekty i niuanse prezentowanych prac, trzeba się na chwilę zatrzymać i podążać od ogólnego wrażenia ku drobnym niuansom budującym obraz. Swoje zaciekawienia na wystawie znajdzie zarówno starszy odbiorca, jak i młodszy, rozwijający dopiero w sobie wrażliwość i zdolność widzenia. Zwykle widzimy, lub ściślej – dostrzegamy, tylko to o czym wiemy.

Halina Wasielke-Cieślak

Artysta fotografik – członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz wielu stowarzyszeń twórczych, marynista. Jest absolwentką Liceum Sztuk Pięknych w Gdyni-Orłowie, w którym to, pod kierunkiem znanych gdyńskich fotografików Bolesławy i Edmunda Zdanowskich, ukończyła w 1965 roku Wydział Fotografii Artystycznej.
Urodzona i wychowana w Gdyni, stąd w Jej twórczości dominuje morze i wszystko, co z nim jest związane, jest propagatorem spraw morskich, miasta i Portu Gdynia.
Debiut artystyczny przypadający na 1967 rok przyniósł pierwsze nagrody i wyróżnienia, które uzyskuje odtąd na wystawach krajowych i międzynarodowych.
Od roku 1968 udokumentowana działalność twórcza. Udział w ponad 180 wystawach, konkursach fotograficznych na świecie, laureatka 46 nagród i wyróżnień, autorka wystaw indywidualnych. W 2003 roku wydała autorski album fotograficzny pt. “Gdynia pod żaglami”. Posiada najwyższe odznaczenia krajowe nadawane za twórczość w fotografii artystycznej m/in.:
Medal i dyplom im. Jana Bułhaka
Złoty Medal Polskiej Federacji Fotograficznej
Medal 150-lecia Fotografii Polskiej
W roku 1989 za całokształt twórczości marynistycznej została jej przyznana nagroda Ministra Transportu i Żeglugi. Na Krajowym Biennale Krajobrazu z okazji 150-lecia fotografii polskiej otrzymała GRAND PRIX za fotografie morskie (1989).
Uhonorowana odznakami resortowymi: Zasłużony Działacz Kultury (1986 r.)
Zasłużony Pracownik Morza – złota (1991 r.)
Prace Haliny Wasielke-Cieślak znajdują się we wszystkich znaczących wydawnictwach oraz zbiorach muzealnych.

100-lat-portu-gdynia
Przeczytaj również

Najnowsze