Koloryt Azji – Indie i Nepal projekcja filmu Jacka Dworakowskiego

Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na projekcję filmu Jacka Dworakowskiego Koloryt Azji – Indie i Nepal.

Projekcja filmu Koloryt Azji – Indie i Nepal odbędzie się we wtorek 28 listopada o godzinie 17:00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul.Władysława IV 51.

Po filmie odbędzie się spotkanie z autorem.

Serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny

Alarm dla Ziemi – wystawa malarstwa Koła Plastyków TMG

Koło Plastyków Towarzystwa Miłośników Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa pod tytułem Alarm dla Ziemi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 listopada o godzinie 18:00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, Gdynia ul.Władysława IV 51.

Na wystawie zobaczymy jakie wizje zagrożeń dla naszej planety widzą artyści i jak je przedstawią w swoim malarstwie. 

Wystawę można będzie oglądać do 30 stycznia 2024 roku.

Serdecznie zapraszamy

Alarm dla Ziemi

Prywatne życie Gdynian, historie ze smaczkiem

23 listopada o godzinie 17:30 zapraszamy na kolejne spotkanie do Biblioteki Wiedzy. Tematem spotkania będzie prywatne życie Gdynian.

Kim byli twórcy portu i miasta, jakie były ich losy, jakie było codzienne, prywatne życie mieszkańców  Gdyni?

Uczestnicy spotkania w trakcie wirtualnej wędrówki trafią do zapomnianych już dziś miejsc, poznają nieznane wydarzenia i ludzi, po których nie pozostał dziś żaden ślad. Podczas wyprawy do odległych od reprezentacyjnego centrum miasta zaułków, poznać będzie można nie tylko miejsca, gdzie żyli – ale też jak pracowali, kochali, zdradzali, zakładali rodziny, chorowali, a nawet, jakie popełniali przestępstwa. Poznamy nie tylko codzienne smutki i radości zwykłych mieszkańców Gdyni, ale też ich marzenia i plany. 

Spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Chalimoniuk z Biblioteki Wiedzy, Redaktor Naczelny Rocznika Gdyńskiego.

Czwartek, 23 listopada, godzina 17:30, Gdynia ul.Świętojańska 141.

Zapraszamy

Biblioteka wiedzy, prywatne życie Gdynian

Koło Plastyków TMG zaprasza na warsztaty rysunku.

Koło Plastyków Towarzystwa Miłośników Gdyni zaprasza na warsztaty rysunku.

Warsztaty odbędą się w poniedziałek, 20 listopada o godzinie 11:00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni w Gdyni ul.Władysława IV 51. Zajęcia prowadzi Zofia Orczyńska.

Serdecznie zapraszamy.

Gdynia miasto z morza – wystawa malarstwa.

Koło Plastyków Towarzystwa Miłośników Gdyni zaprasza na wystawę malarstwa pod tytułem “Gdynia miasto z morza” do Biblioteki Suchanino, Gdańsk ul.Paderewskiego 11.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 listopada o godzinie 18. Jest to kolejna wystawa malarstwa promująca piękno naszej Gdyni. Artyści z Koła Plastyków Towarzystwa Miłośników Gdyni pokazali nasze miasto w różnych stylach i spojrzeniach.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Zapraszamy na Rodzanice do Teatru Gdynia Główna

Niedziela, 3 grudnia godzina 18:00, Akademia Głosów Tradycji i Teatr Gdynia Główna zapraszają na spektakl Rodzanice na motywach “Kraboszek” Barbary Piórkowskiej.

W spektaklu Rodzanice na pierwszym planie jest 𝗞𝗢𝗕𝗜𝗘𝗧𝗔 i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością o jej społecznej roli. Co musi się wydarzyć w jej życiu, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą? Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków”?

To emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającego się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji.

Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego- bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi, z różnych regionów Polski.

𝗚𝗥𝗔𝗠𝗬:
03 grudnia (niedziela), godz. 18:00 / 60 min.

𝗦𝗰𝗲𝗻𝗮𝗿𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗶 𝗿𝗲𝘇̇𝘆𝘀𝗲𝗿𝗶𝗮: Ewa Ignaczak
𝗔𝘀𝘆𝘀𝘁𝗲𝗻𝘁𝗸𝗮 𝗿𝗲𝘇̇𝘆𝘀𝗲𝗿𝗸𝗶: Ida Bocian
𝗢𝗯𝘀𝗮𝗱𝗮: Anna Bochnak – Fryc, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska

Bilety można nabyć przez Internet: https://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/ lub dokonując rezerwacji pod nr tel. 600 306 634.

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Kartę Mieszkańca oraz Kartę do Kultury. Bilety ze zniżką można rezerwować pod nr tel. 600 306 634

Po słońcu, koncert promujący nową płytę Akademii Głosów Tradycji

Akademia Głosów Tradycji zaprasza na koncert promujący wydanie swojej pierwszej płyty “Po słońcu”. Niestety koncert zaplanowany na 18.11.2023 godzina 20:00 w Konsulacie Kultury, Gdynia ul.Jana z Kolna 25 został odwołany z powodu choroby śpiewaczek. Nowy termin koncertu podamy w najbliższym czasie.

Płyta jest podsumowaniem naszego wieloletniego interesowania się polską muzyką tradycyjną. Od co najmniej dekady zachwycamy się zarówno muzyką, jak i słowem zawartym w pieśniach. Odkrywamy ich piękno słuchając materiałów źródłowych, nagranych po wojnie przez etnografów, badaczy terenowych. Poprzez śpiew docieramy do swoich korzeni. Śpiewamy pieśni zewsząd, sięgając do historii i do miejsc, z których pochodzili nasi przodkowie. Uczymy się pieśni w bezpośrednim przekazie. Od wielu lat odwiedzamy śpiewaczki we wsiach, m.in. na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Roztoczu. Pozyskujemy od nich stare pieśni, w których ukryte są historie, które kobiety noszą w sobie od wielu pokoleń.

Dobór i układ pieśni na płycie „Po słońcu” jest nieprzypadkowy. Wybrane przez nas polskie pieśni tradycyjne, z różnych regionów naszego kraju, towarzyszące przez wieki mieszkańcom wsi, opowiadają o cykliczności zdarzeń…
O powtarzalnych zjawiskach przyrodniczych, występujących w określonej porze roku…
O obrzędach i świętach, które celebrowano, opierając się na obserwacji rocznej wędrówki słońca po niebie…
O wydarzeniach, do których powracano zawsze po upływie kolejnych dwunastu miesięcy, które należało wypełnić lub uczcić, aby wszystko działo się właściwie…
Wreszcie o radosnych lub smutnych doświadczeniach ludzi, które raz po raz i na nowo, stawały się losem następnych i następnych pokoleń…
Taki to krąg życia i śmierci, toczący się po słońcu właśnie – od kiedy zaczyna przybywać światła, do momentu kiedy jest go najmniej…

Do powstania płyty przyczyniło się wiele osób.
Najpierw był pomysł, który przyśnił się Oldze, potem projekt, który napisała. Dzięki temu dostałyśmy częściowo dofinansowanie od Urzędu Miasta Gdyni. By zebrać brakującą kwotę zdecydowałyśmy się założyć zbiórkę na Zrzutka.pl.
Zaufało nam niemal 100 przyjaciół, znajomych, ale nieznajomych osób, które przyczyniły się do zebrania 110% na Zrzutka.pl
Dziękujemy szczególnie naszym najbliższym, rodzinie, przyjaciołom za cierpliwość, obecność na koncertach, za wszelkie formy wsparcia, jakimi nas otoczyli.
Dziękujemy naszym wolontariuszkom: Marcie Rzepce i Agacie Sierańskiej.
Za przekazanie pięknych pieśni dziękujemy:
Pani Janinie Pydo, Zespołowi Rakowicze, Ewie Grochowskiej, Marcinowi Lićwinko, Pawłowi Grochockiemu.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy wsparli wydanie płyty: Miastu Gdynia, Towarzystwu Miłośników Gdyni oraz naszym darczyńcom na portalu Zrzutka.pl
Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczne i z przyjemnością zapraszamy na nasz koncert.

Realizacja nagrań: Piotr Łukaszewski
Nagrania zrealizowano: w 2023r w CUSTOM 34 Studio
Mix/mastering: Piotr Łukaszewski, CUSTOM 34 Studio
Wydawca: SOLITON
Projekt graficzny: Czarli Bajka
Redakcja tekstu: Agnieszka Rusakiewicz, Olga Krasoń
Tłumaczenie: Katarzyna Zajączkowska
Zdjęcia: Marta Rzepka
Koordynacja projektu: Olga Krasoń

Płytę jak i Wydarzenie oprawiła w przepiękną grafikę @Czarli Bajka.

Wernisaż malarski Andrzeja Nosowskiego

Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Nosowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 października 2023 roku o godzinie 18.

Artysta jest uzdolniony również muzycznie i wokalnie, dlatego wernisaż zostanie uświetniony jego koncertem.

Wystawę można będzie oglądać do 8 listopada 2023 roku w godzinach otwarcia TMG.

Serdecznie zapraszamy.

Malarstwo Andrzeja Nosowskiego

Pieśni ostateczne, warsztaty śpiewu pieśni polskich.

Serdecznie zapraszamy na dwudniowe warsztaty z pieśniami ostatecznymi. 14/15.10.2023, 11-16, Europejskie Centrum Solidarności.

Serdecznie zapraszamy na dwudniowe warsztaty z pieśniami ostatecznymi.

Warsztaty będą okazją do wspólnego śpiewania polskich pieśni tradycyjnych, pieśni wyjątkowych, bo towarzyszących śmierci.
W programie pieśni pogrzebowe, o świętych, żałobne, suplikantów, lamenty i pieśni “za bytności zarazy”, ale także pieśni dziadowskie czy też “krwawe” ballady ku przestrodze pochodzące z tradycyjnego przekazu ustanego, archiwalnych nagrań, a także ze Śpiewnika Pelplińskiego.

Oprócz nauki repertuaru, pracy z materiałami archiwalnymi uczestniczki warsztatów będą miały okazję zapoznać się ze specyfiką śpiewu wiejskiego a dokładnie z techniką śpiewu “otwartym głosem” oraz dowiedzieć się o funkcji danych pieśni i różnych zwyczajach związanych z czasem “ostatecznym”.

Dla kogo?
Zachęcamy do udziału wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy wyznania. W tekstach pieśni można znaleźć wiele uniwersalnych treści. Opowiadają o przemijaniu, o tym, że życie ludzkie jest nietrwałe. Niektórzy znajdą w pieśni modlitwę, ukojenie a inni zadumają się nad własną śmiertelnością. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, również te, które nigdy nie miały okazji zetknąć się z wiejskimi pieśniami. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Cenna jest otwartość i gotowość uczenia się pieśni ze słuchu tj. bez zapisu nutowego.

Kto prowadzi?
Joanna Gostkowska – Kaszubka, etnolog, architekt, śpiewaczka, tancerka, animatorka.
Śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji. Wraz z zespołem jest laureatką konkursu Stara Tradycja w 2019 r. II miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2019r. oraz II miejsca na Pomorskim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych EtnoSwołowo2020 kategorii zespoły śpiewacze.
Jako solistka jest zdobywczynią I miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2021r., laureatką konkursu Stara Tradycja w Warszawie w 2019 r. oraz zdobywczynią
II miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2019 r. Założycielka i liderka kaszubskiego zespołu folkowego Drëszë – m.in. finalistów konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2021.
Uczestniczka wypraw terenowych po pieśni na Suwalszczyznę, Kurpie i Roztocze, rekonstruktorka kaszubskiej muzyki tradycyjnej. Aktorka, grająca w spektaklu „Rodzanice” w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna.

Kiedy?
14.10.2023, sobota, godz. 11:00-16:00
15.10.2023, niedziela, godz. 11:00-16:00.

Gdzie?
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk
Sala nr 3.19
Wstęp wolny

Zapisy:
Zgłoszenie (imię i nazwisko i termin warsztatów) należy wysłać na adres email:
piesninaszychsasiadow@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona.
Projekt “Pieśni naszych sąsiadów” jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Pieśni na długie wieczory, warsztaty pieśni polskich.

Zapraszamy na warsztaty tradycyjnych pieśni polskich pod tytułem “Pieśni na długie wieczory”. Odbędą się w dniach 7/8.10.2023 w godzinach 11:00-16:00, w Stacji Kultura – Biblioteka Rumia ul.Starowiejska 2.

Na wsi dawniej jesień była końcem roku agrarnego, porą przędzenia, kiszenia oraz darcia pierza. “Babskie” czynności były pretekstem do spotkań szczególnie dla kobiet, do tworzenia kręgu, w którym przy wspólnej pracy śpiewały pieśni wiejskie o historiach miłosnych, pracy i ludzkim losie.
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty śpiewu polskich pieśni tradycyjnych, na podstawie materiałów pozyskanych ze źródeł fonograficznych, jak i w bezpośrednim spotkaniu ze śpiewaczkami.
Program:
Podczas dwudniowych warsztatów będziemy pracować nad różnymi gatunkami i rodzajami polskich pieśni tradycyjnych, z wielu regionów Polski.
Będzie to liryka miłosna, przyśpiewki, kołysanki i pieśni obrzędowe z Podkarpacia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Suwalszczyzny.
Oprócz nauki repertuaru, pracy z materiałami archiwalnymi uczestniczki warsztatów będą miały okazję zapoznać się ze specyfiką śpiewu wiejskiego a dokładnie z techniką śpiewu “otwartym głosem”.

Dla kogo?
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w wieku powyżej 15 roku życia, które są zainteresowane spędzeniem dwóch dni na poznaniu kultury tradycyjnej poprzez śpiew. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, również te, które nigdy nie miały okazji zetknąć się z wiejskimi pieśniami. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Cenna jest otwartość i gotowość uczenia się pieśni ze słuchu tj. bez zapisu nutowego.

Kto prowadzi?
Magdalena Lesiecka – Śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji. Etnolożka, edukatorka muzealna, animatorka kultury, instruktorka w zakresie tkactwa, przędzalnictwa, pisankarstwa oraz śpiewu białego.
Od kilkunastu lat współpracuje z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym. Organizuje i prowadzi różne warsztaty, łącząc wiedzę naukową z zakresu etnografii i antropologii kulturowej z umiejętnościami artystycznymi – tkackimi i śpiewaczymi .
Współrealizatorka projektów muzycznych: „Niwa Modrego Lnu”, „Mokosz” i „Kołowrót” odtwarzających tradycje muzyczne i śpiewacze Pomorza, w oparciu o tradycje rodzime i osadnicze, tworzone po 1945 roku. Instruktorka w zakresie śpiewu białego i naturalnej emisji głosu.
Zdobywczyni Nagrody Głównej na Festiwalu Cassubia Cantat 2018.
Uczestniczka wypraw terenowych po pieśni na Suwalszczyznę i Roztocze. Aktorka, grająca główną rolę w spektaklu „Rodzanice” w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna.

Kiedy?
7.10.2023r, sobota, godz. 11:00-16:00
8.10.2023r., niedziela, godz. 11:00-16:00.

Gdzie?
Stacja Kultura- Biblioteka Rumia
ul. Starowiejska 2
Budynek Dworca PKP Rumia

Wstęp wolny.

Zapisy:

Zgłoszenie (imię i nazwisko i termin warsztatów) należy wysłać na adres email:
piesninaszychsasiadow@gmail.com

Projekt “Pieśni naszych sąsiadów” jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.