Wystawa prac Marka Popiela

 

Mój podziw dla natury – to tytuł wystawy prac Marka Popiela, która odbyła się w czwartek 16 marca 2023 roku, w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ulicy Władysława IV 51. Zobaczyliśmy dotychczasową drogę pasji artystycznych Marka.

Wystawę uświetnił swoją obecnością Pan Prezydent Bronisław Komorowski. Prace Marka Popiela będzie można oglądać do 29.03.2023 roku.

W czwartek 23.03.2023 roku w godzinach 15.00-18.00 gospodarzem wystawy będzie sam artysta.

Serdecznie zapraszamy.

Curuś moja Akademia Głosów Tradycji

Wieś Stojcino, dwie owce, kogutek Ogienek i Akademia Głosów Tradycji. W tle wybrzmiewa jakże feministyczny przekaz pieśni z rawskiego “Córuś moja”. Premiera klipu odbyła się 8 marca 2023 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni o godzinie 18:15.

Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego klipu.

“Córuś moja” polska pieśń tradycyjna od śpiewaczek ze wsi Glina, z rawskiego.

Głosy: Anka Bochnak, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Beata Meus, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska

Reżyseria: Marta Rzepka

Scenariusz: Akademia Głosów Tradycji, Marta Rzepka

Zdjęcia: Marta Rzepka

Miks i mastering: Maro Records http://marorecords.com/

Produkcja: http://www.martarzepkapics.com

Montaż: Marta Rzepka

Wystąpili: Anka Bochnak, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska Gościnie: Bazyli Krzemiński oraz Owce: Nitka, Włóczka i kogutek Ogienek ze wsi Stojcino.

Weekend z kulturą bułgarską w TMG

W weekend 25-26 lutego w TMG odbyło się spotkanie z kulturą bułgarską. Specjalnym gościem była Elina Toneva z Sofii.

Z tradycyjną kulturą ludową Bułgarii na dobre związała się już w liceum w górach Rodopach. Następnie śpiewu uczyła się od tradycyjnych pieśniarzy i pieśniarek w różnych regionach kraju.

Uczestnicy spotkania poznali możliwości emisyjne aparatu głosowego, jak kontrolować i świadomie używać barwy i dynamiki głosu. Doznali rezonansu grupowego i przyjemności z chóralnego śpiewu w wielogłosie, na podstawie pieśni tradycyjnych z dwóch regionów Bułgarii: Szopsko i Rodopy. Dodatkowym elementem były tańce korowodowe oparte na rytmach parzystych i nieparzystych.

Urodziny Gdyni w Polsat Plus Arena Gdynia

0

11 lutego w godzinach 13:00 – 17:00 w Polsat Plus Arena Gdynia, ul.Kazimierza Górskiego 8  odbyły się obchody urodzin Gdyni.

Motywem przewodnim były lata dwudzieste i lata trzydzieste. Atrakcje i program były przygotowane głównie z myślą o gdyńskich seniorach. Działała strefa urody i zdrowia, foto oraz kawiarni. Główną atrakcją był koncert artystów z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pt. “Już nie zapomnisz mnie…” zawierający największe przeboje lat dwudziestych i trzydziestych.

W Polsat Plus Arena Gdynia nie zabrakło naszych Koleżanek i Kolegów z Towarzystwa Miłośników Gdyni. Nasze stanowisko z Rocznikami Gdyńskimi cieszyło się bardzo dużą popularnością. Wydawany od 1977 roku Rocznik Gdyński zawiera wiele bardzo ciekawych artykułów o historii Gdyni. Jak widać, idealnie wpisał się w uroczystość obchodów 97. urodzin Gdyni.

97. urodziny Gdyni.

0

10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie. Główne obchody odbyły się przed pomnikiem Polski Morskiej o godzinie 12:00 gdzie w towarzystwie wielu Dostojnych Gości i asyście wojskowej uroczyście złożono kwiaty. Delegacja Towarzystwa Miłośników Gdyni również złożyła kwiaty pod pomnikiem Polski Morskiej.

Z okazji 97. urodzin Gdyni zapraszamy Wszystkich do Galerii w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ulicy Władysława IV 51 na wernisaż malarstwa i fotografii pod tytułem Oblicza Gdyni. Jest to wystawa zbiorowa prac artystów TMG.

10 lutego, piątek godzina 18:00.

Oblicza Gdyni wernisaż malarstwa i fotografii

Oblicza Gdyni – wernisaż malarstwa i fotografii, wystawa zbiorowa artystów Towarzystwa Miłośników Gdyni.

Zbliżają się kolejne urodziny naszej Gdyni. Z tej okazji zapraszamy Wszystkich do naszej Galerii w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ulicy Władysława IV 51 na wernisaż malarstwa i fotografii pod tytułem “Oblicza Gdyni”.

10 luty godzina18:00

Oblicza Gdyni

Rodzanice na Ethniesy – Folk and Traditional Music Festival

W niedziele 19 marca o godz. 18.00 Rodzanice będą snuć piękną opowieść o kobiecie podczas Ethniesy – Folk and Traditional Music Festival.

Kochani! Spieszymy z informacją, że podczas 10 Ethniesów, w niedziele 19 marca o godz. 18.00 zapraszamy Was na spektakl “RODZANICE”. Jest to przepiękna opowieść o kobiecym doświadczeniu, życiu, przeżyciu opowiedziana przez kobiety z Akademia Głosów Tradycj i na podstawie książki “Kraboszki” autorstwa Barbary Piórkowskiej, z którą spotkamy się po spektaklu o godz. 19.00, by porozmawiać o Jej pisaniu, tworzeniu. Zapraszamy!

RODZANIECE to spektakl na motywach powieści Barbary Piórkowskiej „Kraboszki” w reżyserii Ewy Ignaczak. To emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Historia oprawiona jest pieśniami tradycyjnymi w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji. W spektaklu śpiewaczki pozostają sobą, choć żyją w alternatywnym świecie. Jest on pełen słowiańskich wierzeń, prastarych stworzeń, atawistycznych instynktów. Jest ból, intymność, jest zapach, smak, ciężar, wola, siła, bunt i ukojenie. Jest śpiew. Jest wreszcie KOBIETA… Kobieta i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością tego, co powinna w życiu robić, co jest jej przeznaczone, a co nie. Narzucona rola, jaką musi odgrywać w społeczeństwie, niesie ze sobą ból, cierpienie, często samotność. Co musi się wydarzyć w życiu kobiety, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą? Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków” ?

Akademia Głosów Tradycji to grupa 9 kobiet, śpiewająca pieśni wiejskie a capella, w gwarze, charakterystycznej dla konkretnego regionu Polski. Śpiewają pieśni zewsząd, bo z różnych stron Polski przybyli niegdyś ich przodkowie do Trójmiasta. Poprzez śpiew tradycyjny docierają do naszych korzeni. Uczą się pieśni, docierając do oryginalnych ich wykonań. Od lat odwiedzają stareńkie śpiewaczki we wsiach i nasiąkają archaicznym brzmieniem polskiej muzyki tradycyjnej. Śpiew dla nich jest organiczny, wspólnotowy i uzależniający. A pieśni są jak żywe skamieliny, w których ukryta jest najprostsza i uniwersalna prawda. Zdarza się, że podczas koncertów odbiorca w pieśni jednak nie odnajduje kontekstu. Dlatego Akademia wzbogaciła i rozszerzyła formułę swoich występów o słowo. Tym sposobem w zrozumiały sposób opowiada historię, którą kobiety noszą w sobie od wielu pokoleń. Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane są m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego- bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi, z różnych regionów Polski.

Obsada śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji w składzie:

Anna Bochnak – Fryc

Joanna Gostkowska

Olga Krasoń

Magdalena Lesiecka

Agnieszka Rusakiewicz

Magdalena Śmierzchalska

Katarzyna Zajączkowska

Głos z offu: Małgorzata Polakowska

Światło: Marzena Chojnowska

Projekt plakatu: Marta Frej

Akademia Głosów Tradycji nagrała pieśń w studio Marco Records

Nasz zespół Akademia Głosów Tradycji nagrał w studio Maro Records pieśń weselną, pokładzinową na melodię od pani Niny Nikołajuk z Dobrynia Dużego, z Lubelszczyzny “Chmara Idzie deszcz bedzie”.

Pieśń można również usłyszeć w spektaklu Akademii Głosów Tradycji, w reż. Ewy Ignaczak “Rodzanice” w Teatr Gdynia Główna już 18.02.2023r.

Serdecznie zapraszamy!!

Rodzanice i Maska w Teatrze Gdynia Główna

18 lutego odbędzie się nasz pierwszy spektakl “Rodzanice” w nowym roku. Tym razem to wydarzenie będzie okazją, by zobaczyć aż 2 spektakle mówiące o losie kobiety.

𝗞𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁𝗮 𝗣𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁.

Będzie okazja zobaczyć zestawienie dwóch spektakli, które połączy postać KOBIETY walczącej o zmianę narzuconego jej losu.

Obiecujemy, że na nowo będziecie mogły oraz mogli przeżywać emocje, jakie wywołują “Rodzanice” na podstawie fragmentów “Kraboszek” Barbary Piórkowskiej oraz “Maska” Stanisława Lema. Doświadczycie emocji, które do tej pory nie ujawniały się w żadnym ze spektakli.

Zapraszamy 18 lutego (sobota), godzina 18:00, obowiązuje jeden bilet na całe wydarzenie (dwa spektakle).

134 rocznica urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego

0

W piątek, 30 grudnia 2022 roku przypada 134 rocznica urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera Polski, ministra przemysłu i handlu w latach 1926-1930, ministra Skarbu Państwa w latach 1935-1939, wizjonera powstania gdyńskiego portu i nowoczesnego miasta Gdynia.

Obchody Jego urodzin rozpoczynają się o godzinie 10 pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ulicy 10 Lutego 16 w Gdyni.

Pomnik inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni. Z założenia miał zostać odsłonięty w 100 rocznicę urodzin 30.12.1988 roku jednak nie był jeszcze gotowy. Setne urodziny uczczono wmurowaniem kamienia węgielnego z pamiątkową tablicą. Właściwy pomnik został odsłonięty 6 lat później w 1994 roku. Na pofalowanym cokole znajduje się imię i nazwisko przedstawionego na pomniku Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz cytaty z Jego wystąpień “Rzecz najważniejsza to Polska” oraz “Gdynia i morze to jedno”.